Rozbiórka budynku to duże przedsięwzięcie. Samo zdarzenie trzeba zgłosić w urzędzie. Warto też pomyśleć o tym, co zrobić z gruzem i innymi odpadami, które zostaną po wykonaniu rozbiórki. Dla większości budowlanych odpadów najlepszym rozwiązaniem będzie kruszenie gruzu śląsk.
Formalności związane z rozbiórką budynku
Jeśli budynek był wpisany do rejestru zabytków lub jest wyższy niż 8 metrów, potrzebne będzie pozwolenie na dokonanie rozbiórki. W pozostałych wypadkach wystarczy zgłoszenie w miejscowym Urzędzie Gminy.
Jak przebiega rozbiórka budynku?
Najlepiej zlecić prace przy rozbiórce profesjonalnej firmie. Poza tym, że będzie dysponować odpowiednim sprzętem, który przyspieszy prace, będzie wiedzieć jak zadbać o bezpieczeństwo wokół obiektu i bezpieczeństwo pracowników, którzy wykonują rozbiórkę.
Rozbiórka rozpoczyna się od dachu i kominów. Następnie rozbierane są ściany. Po rozbiórce na działce znajdują się wszystkie materiały, z których zbudowany był budynek. Niektóre trzeba bezpiecznie zutylizować, inne mogą być oddane w ramach recyklingu.
Co zostaje po rozbiórce budynku?
Odpady, które zostają po rozbiórce budynku można podzielić na dwa rodzaje. Niektóre z nich trzeba oddać do bezpiecznej utylizacji. Należeć do nich będą azbest, papa oraz elementy docieplenia. Ceramiczne lub betonowe dachówki, cegły i pustaki a nawet beton i płytki ceramiczne można przerobić na kruszywo. Dlatego warto się postarać o to, by firma wykonująca rozbiórkę miała kruszarkę.
Kruszenie gruzu śląsk może odbywać się na miejscu rozbiórki. Wiele kruszarek pracuje na własnym zasilaniu i można w nich ustawić, jak drobne kruszywo powinna wytworzyć. Materiał do kruszenia powinien być niewielki tak, by zmieścił się w kruszarce.
Warto wynająć firmę, która zajmie się rozbiórką kompleksowo. Skruszony gruz trzeba załadować do kontenerów i wywieźć. Wiele firm, które wypożyczają kontenery, świadczą również usługę wywozu gruzu na skład. Przetworzony gruz nada się do ponownego wykorzystania.
Niewielu ludzi ma świadomość, że kruszywo pochodzące z cegieł może znaleźć zastosowanie na kortach tenisowych a pozostałe odpady w postaci kruszywa mogą stanowić podbudowę dla drogi.
Koszt rozbiórki i kruszenia gruzu
Koszt kompleksowej rozbiórki uzależniony jest od wielkości i stanu budynku. Jeśli rozbierany budynek jest częściowo zawalony i zagraża bezpieczeństwu pracowników, do ceny należy doliczyć dodatkowe zabezpieczenie.
Średni koszt to kwota od 1800 do 2100 zł netto, za każde 100 m3 kubatury budynku. Do tego doliczyć należy koszt utylizacji odpadów, w tum kruszenie gruzu śląsk oraz ich wywóz.